Pamiątka Reformacji 2019

31 października 2019 roku mijają 502 lata od opublikowania przez augustiańskiego mnicha 95 tez, które bezpowrotnie zmieniły los Kościoła, Europy, a nawet świata.

Czy wciąż mamy co świętować?

Przecież historia Reformacji jest pełna bólu, dzieli do dziś, jest pełna cierpienia, zła, grzechu, trudnych decyzji. Zupełnie jak życie każdego z nas. Bo Marcin Luter był dokładnie takim samym człowiekiem jak każdy z nas. Historia Lutra to historia zmagania się człowieka z jego bezsilnością, grzesznością, zmagania się z samym sobą.

To historia człowieka, który przygnieciony ciężarem własnego życia poszukiwał pokoju w pięknych, ale jednocześnie pustych religijnych rytuałach, utartych kulturowych schematach, poradach innych, swoich własnych uczynkach. Człowieka, który widząc swoją biedę, nędzę i grzech – to, że nigdy nie będzie wystarczająco dobry by sprostać nawet ludzkim, a co dopiero boskim wymaganiom. Człowieka, który zrozumiał, że nie jest w stanie osiągnąć zbawienia i pokoju, którego tak pragnie, dzięki własnym siłom. Poczuł on, że zbawienie to ratunek, dar Bożej Łaski przez wiarę w to, że Jezus Chrystus poniósł na krzyżu karę, która należała się nam, że jedyne co musimy zrobić to stanąć w pokorze i prawdzie przed Bogiem i sobą samym, zaufać i za tym Jezusem iść, już nie jako niewolnicy zła jakie wprowadzamy na ten świat, ale jako ludzie w Chrystusie wolni – chrześcijanie. To mamy na myśli mówiąc na nabożeństwie: wierzę, żałuję i pragnę. Reformacja to nie tylko historia jednego człowieka sprzed wieków, ale niezliczonej rzeszy ludzi przed i po nim; ludzi którzy poczuli poszukiwany pokój, pokój, który zgodnie z obietnicą Chrystusa jest inny od tego który może dać ten świat.

A czy ty przeżyłeś już swoją Reformację?..
_________________________________________________

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania w czwartek o godz. 17:00; tym, którzy nie mogą być z nami a chcą, przypominamy o możliwości obejrzenia transmisji na kanale TVP2, również o godzinie 17:00, z parafii w Sorkwitach. Transmisja będzie prowadzona także przez wiele naszych parafii na ich kanałach YouTube np. Parafia Św. Trójcy w Warszawie (nazwa kanału : Luteranie w Warszawie)